Izsak Muvek

8 év összefoglalója – Rezumatul celor 8 ani

HU: Tisztelt Olvasó!
A nevem Izsák Arnold-Róbert, és az általam alapított Izsák Művek Egyesület történetét szeretném elmesélni.

18 évesen, miközben XII. osztályos voltam, és az érettségi vizsgára készültem, sikerült valóra váltanom egy régi vágyamat: megalapítani egy olyan non-profit civilszervezetet, amelynek célja „segíteni bárhol, bárhogyan, bárkinek – lehetőségeinkhez mérten” – akkori fejjel ezt mondtam a bíróságon, mikor, magamat és az alakuló egyesületet képviselve, válaszoltam a bírónő azon kérdésére, hogy mi lesz a célja az alakuló egyesületnek. Az ülést követően nemsokkal megkaptam a bírósági határozatot, amely jogerősen kimondta: az Izsák Művek egyesületet bejegyezték, létezik.

Ha arra próbálunk választ keresni, hogy mi vezérelt/motivált egy humanitárius, non-profit egyesület létrehozására, a gyerekkori élményeimet és a különböző civil szervezeteknél való önkéntéskedésemet (már 13 éves koromtól) nevezném meg fő mozgatórugóknak.

És hogy mit csináltunk 2017 óta?

Nagy vonalakban a következőket:

Először is, önkénteseket toboroztunk, majd könyveket osztottunk iskoláknak és magánszemélyeknek is (román és magyar nyelven, leginkább gyerek-Bibliákat és Bibliákat – nem azért, mert egyházi, vagy egyház által támogatott szervezett lennénk, hanem mert szerettük volna, hogy minden fiatal és felnőtt hozzáférjen a világ legtöbb nyelvre lefordított könyvéhez). Többször is élelmiszergyűjtést szerveztünk tanintézmények segítségével, később partnerségi szerződést kötöttünk a Kovászna Megyei Vöröskereszttel, ezáltal a begyűlt tartós élelmiszerek oda is eljutottak, ahová mi nem. Irodát béreltünk, ahol többek között lehetőség nyílt kis gyűlések tartására, a kapott adományok szortírozására, tárolására. Támogatókat kezdtünk keresni, így lett partnerünk a Bani Market üzletlánc (körülbelül 2 évig), illetve a Kovamat élelmiszerüzlet (jelenleg is), ahová élelmiszergyűjtő dobozokat helyeztünk ki.

Adománygyűjtő tombolát szerveztünk (ez aztán hagyománnyá vált – évente megszervezzük). Különböző versenyeket, vetélkedőket szerveztünk már az első évben. A megyében elsőként, és sokáig egyetlenként csatlakoztunk az Egyesült Államok Romániai Nagykövetsége által évente megszervezett 4/4 pentru prieteni nevű országos rendezvényhez. Időközben egyre gyakrabban kezdtünk megjelenni a helyi magyar és román nyelvű újságokban. Többször is drogprevenciós, ismeretterjesztő füzeteket osztottunk szét, egy amerikai partnerség keretén belül. Plakátkampánnyal hívtuk fel a figyelmet a családon belüli erőszakra.

2018-ban létrehoztuk az Állandó Élelmiszeralapot, azzal a céllal, hogy ne csak ünnepekkor gyűjtsünk és osszunk élelmiszert – ezzel a projekttel azóta is jelen vagyunk a Bursa Binelui platformon.

2019-ben ismét vetélkedőket szerveztünk, és az adománygyűjtésre is nagyobb hangsúlyt fektettünk.

2020-ban járunk, ez volt az első év amikor a Nemzetközi Nőnap alkalmából egy kis figyelmességgel leptük meg nőtársainkat Sepsiszentgyörgy központjában. Nemsokkal nőnap után beköszöntött a Covid-járvány, és ideiglenesen minden terepmunkánkat felfüggesztettük. Ez nem akadályozott meg abban, hogy rászorulókat segítő, leginkább magánintézményeket látogassunk meg, és élelmiszerekkel illetve tisztálkodási szerekkel lepjük meg őket. A járvány időszakában egészségügyi maszkokat és kézfertőtlenítőket is osztottunk.

2021 tavaszán bekerültünk a Carrefour üzletlánc keretén belül működő Act for Good programba, és 100 doboznyi tartós élelmiszert kaptunk adományképpen – a csavar az egészben az volt, hogy a 100 dobozt nem összerakva kaptuk. Így történt az, hogy egyedül, maszkban és kesztyűben (még mindig járvány lévén), az egyesület székhelyén állítottam össze a 100 darab, egyenként kb. 15 kg tartós élelmiszert tartalmazó dobozt, melyeket partnereink segítségével a megye számos pontjára sikerült eljuttatnunk. Ekkor szerveztük meg az Önkéntes egy napra nevű akciót is. Az év vége közeledtével ismét gyűjtést szerveztünk, és 50, meleg pokrócból és édességekből csomagot állítottunk össze, melyeket szépmezői rászoruló gyerekek kaptak meg, december folyamán.

2022-ben, meglévő tevékenységeink mellett, mesekönyveket vásároltunk és osztottunk szét, román és magyar nyelven is.

2023-ban könyvgyűjtési akcióba kezdtünk – több mint 2500 jó állapotó antikvár könyvet sikerült begyűjteni nagylelkű magánszemélyektől – ezeket, gondos válogatás után, a megye több pontján szétosztottuk, partnereink segítségével.

2024-ben, többek között, 13.000 lej értékű építőanyaggal támogattunk egy bodzafordulói rászoruló családot, és 2400 lejjel egy sepsiszentgyörgyi, neurológiai gondokkal küzdő fiatalt.

Az évek során számos esetben vállaltunk közvetítői szerepet cégek és különböző betegségben szenvedő személyek között, jelentős összegeket juttatva célba, sőt, sokszor kiegészítve a pénzbeli adományt az Állandó Élelmiszeralap keretén belül gyűlt élelmiszerekkel.

2023 óta külön foglalkozunk a gyógyszertámogatási kérésekkel, kiterjesztve a támogatást különböző vizsgálatok, beavatkozások, kezelések költségeinek fedezésére is.

2017-ben 6600 lejnyi adományt és szponzorizációt sikerült gyűjtenünk, 2018-ban már 40.000 lejről beszélhettünk. 2019 szerényebb év volt, ekkor 22.000 lej érkezett be a számlánkra az év folyamán. 2020-ban 32, 2021-ben 29 ezer lejből gazdálkodhattunk. 2022 volt a legkiemelkedőbb év, ekkor 58 ezer lejjel támogatták projektjeinket. 2023-24-ben 49-49 ezer lej állt rendelkezésünkre. Kiemelném, hogy az adományok nagy része célzottan érkezett, így néha a minimális adminisztratív költségek fedezése is kihívást jelentett.

Érdekesség: Volt egy időszakunk, amikor azzal gyűjtöttünk adományokat, hogy levendulával töltött zsákokat, párnákat, vagy épp egyedi szatyrokat kínáltunk az adományért cserébe – kétszer is részt vettünk az Őszi Sokadalomban Kézdivásárhelyen, de Kovászna város napjain is. Sőt, egy időben rendszeresen jelen voltunk a Sepsiszentgyörgyön hagyományosnak mondható hónap eleji vásárban is. Romániai termelőktől vásároltuk a levendulát, helyi boltból az anyagot a párnáknak, és itthon, egy nagyon ügyes önkéntessel karöltve, gyártottuk a kis zsákokat, párnákat egy régi varrógéppel és sok türelemmel felfegyverkezve.

Kik támogatnak?
Magánszemélyek és cégek. Sem az állam, sem pártok, sem egyházak segítségét nem kértük soha. Így próbált és próbál független és hiteles maradni az egyesület.

Kiket támogatunk?
Elsősorban azokat, akik megkeresnek minket. De nem egyszer történt, hogy például a könyvelőnk hívta fel a figyelmünket különböző esetekre, és ő volt az, aki közben járt a cégeknél támogatásért, hogy az adott ügyet fel tudjuk karolni.

Jelenleg van egy szűkebb támogatotti körünk, akik anyagi és/vagy egészségügyi gondokkal küzdenek – próbálunk állandó támasz lenni számukra.

Az utóbbi időben egyre több kérést kapunk, és egyre kevesebb pénzből tudunk gazdálkodni. Ezek mellett működési és adminisztratív költségeink is vannak.

Próbáltam csak a lényeges dolgokat kiemelni, de így is nagyon hosszúra sikerült ez az írás.

Szeretném megköszönni mindenkinek, aki bármilyen módon hozzájárult  szervezet működéséhez.

Akik tehetik, akár magánszemélyként, akár cégként, hozzájárulhatnak ahhoz, hogy tovább működhessünk. Jelenleg körülbelül 4500 lejnyi támogatási kérés vár kifizetésre, és fogyóanyagokat is be kell szereznünk.

Magánszemélyként következő módokon adományozhat:

– banki utalással: IBAN – RO06RNCB0124154364440001 (B.C.R., titular cont: ASOCIATIA IZSAK MUVEK – megj.: Donatie)

– Revoluton: 0725961709 (megjegyzésbe kérjük írja „gyógyszerek” vagy „élelmiszer”)

– online, bankkártyával, biztonságosan: https://www.bursabinelui.ro/projects/Fondul-Permanent-de-Alimente (a Doneaza gombra kattintva, követve az utasításokat)

Jogi személyek esetében szponzorszerződést kötünk, és reklámmal háláljuk meg hozzájárulásukat.

Elérhetőségek: www.facebook.com/izsakmuvek , www.izsak.ro , contact@izsak.ro , i.hm32@yahoo.com

RO: Stimate Cititor/oare!
Numele meu este Izsák Arnold-Róbert și aș dori să vă povestesc istoria Asociației Izsák Művek, fondată de mine.
La vârsta de 18 ani, fiind elev în clasa a XII-a și pregătindu-mă pentru examenul de bacalaureat, am reușit să îmi îndeplinesc un vis mai vechi: acela de a înființa o organizație non-profit, cu scopul de a „ajuta oriunde, oricum, pe oricine – în funcție de posibilitățile noastre”. Acesta a fost răspunsul meu, în fața instanței, atunci când, reprezentând atât pe mine cât și asociația în curs de înființare, am răspuns la întrebarea doamnei judecător legat de scopul înființării. La scurt timp după ședința de judecată, am primit decizia definitivă a instanței: Asociația Izsák Művek a fost înregistrată oficial, ea există.

Dacă ar fi să căutăm răspunsul la întrebarea „ce m-a motivat să înființez o organizație umanitară non-profit?”, aș menționa experiențele din copilărie și activitățile de voluntariat în cadrul diverselor organizații civile, încă de la vârsta de 13 ani, ca fiind principalele motoare ale acestei inițiative.

Și ce am făcut din 2017 până acum?
Pe scurt, următoarele:
Am început prin a recruta voluntari, apoi am distribuit cărți către școli și persoane fizice (în limbile română și maghiară, în special Biblii și Biblii pentru copii – nu pentru că am fi o organizație religioasă sau sprijinită de biserică, ci pentru că am dorit ca fiecare tânăr și adult să aibă acces la cea mai tradusă carte din lume).

Am organizat campanii de colectare de alimente cu sprijinul unor instituții de învățământ din Sfântu Gheorghe, iar ulterior am încheiat un parteneriat cu Crucea Roșie din județul Covasna, astfel încât alimentele colectate să ajungă și în locuri unde noi nu am putut ajunge. Am închiriat un sediu, unde organizam mici întâlniri și sortam sau depozitam donațiile primite.

Am început să căutăm parteneri – astfel au devenit partenerii noștri lanțul de magazine Bani Market (timp de aproximativ 2 ani) și magazinul alimentar Kovamat (care este și în prezent partenerul nostru), unde am plasat cutii pentru colectarea de alimente greu perisabile.

Am organizat o tombolă caritabilă (care a devenit o tradiție anuală). Încă din primul an, am organizat concursuri și competiții diverse. Am fost primii din județ și pentru o vreme singurii care ne-am alăturat evenimentului național „4/4 pentru prieteni”, organizat anual de Ambasada SUA în România.

Am început să fim tot mai prezenți în presa locală, atât în română cât și în maghiară. Am distribuit pliante de prevenire a consumului de droguri, în cadrul unui parteneriat american. Am organizat campanii de afișe pentru a atrage atenția asupra violenței domestice.

În 2018 am înființat Fondul Permanent de Alimente, cu scopul de a colecta și distribui alimente nu doar de sărbători – proiect cu care suntem prezenți și astăzi pe platforma Bursa Binelui.

În 2019 am mai organizat concursuri, și ne-am concentrat și pe strângerea de donații.

În 2020, de Ziua Internațională a Femeii, am oferit mici atenții femeilor din centrul orașului Sfântu Gheorghe. La scurt timp, pandemia de Covid a dus la suspendarea temporară a activităților de teren. Totuși, am continuat să ajutăm instituții private și persoane vulnerabile, oferind alimente și produse de igienă. Am distribuit și măști de protecție și dezinfectanți.

În primăvara lui 2021, am fost incluși în programul „Act for Good” al lanțului de magazine Carrefour, primind 100 de cutii cu alimente neperisabile – partea dificilă a fost că produsele, dar și cutiile în sine, au fost livrate separat, astfel a trebuit să le asamblez singur, purtând mască și mănuși, la sediul asociației, în plină pandemie. Le-am distribuit în tot județul, cu sprijinul partenerilor noștri. Tot atunci am lansat inițiativa „Voluntar pentru o zi”. Spre final de an, am organizat din nou o colectă și am pregătit 50 de pachete cu pături călduroase și dulciuri, distribuite copiilor nevoiași din Câmpul Frumos.

În 2022, pe lângă activitățile existente, am cumpărat și distribuit cărți pentru copii, atât în română cât și în maghiară.

În 2023, am început o campanie de colectare de cărți – am adunat peste 2500 de volume în stare foarte bună de la donatori generoși, pe care, după sortare atentă, le-am distribuit în diferite localități cu ajutorul partenerilor noștri.

În 2024, am sprijinit o familie nevoiașă din Întorsura Buzăului cu materiale de construcție în valoare de 13.000 lei și un tânăr cu probleme neurologice din Sfântu Gheorghe cu 2400 lei.

De-a lungul anilor, am intermediat donații între firme și persoane cu probleme medicale, direcționând sume considerabile și completând frecvent ajutorul financiar cu alimente din Fondul Permanent de Alimente.

Din 2023, gestionăm separat cererile privind decontarea medicamentelor, analizelor și investigațiilor medicale.

În 2017 am strâns donații și sponsorizări în valoare de 6600 lei, în 2018 suma a ajuns la 40.000 lei. 2019 a fost un an mai modest, cu 22.000 lei strânși. În 2020 am gestionat 32.000 lei, iar în 2021, 29.000 lei. Cel mai bun an a fost 2022, când am primit, în total, 58.000 lei. În 2023 și 2024, am avut la dispoziție câte 49.000 lei anual.

Precizez că majoritatea donațiilor au fost direcționate pentru cazuri concrete, așadar acoperirea costurilor administrative minime a fost uneori o provocare.

Un aspect interesant: Am avut o perioadă în care colectam donații oferind în schimb săculețe și pernuțe umplute cu lavandă, sau sacoșe personalizate – am participat de două ori la Târgul de Toamnă din Târgu Secuiesc, precum și la Zilele Orașului Covasna. Pentru o vreme, am fost prezenți lunar și la târgul din Sfântu Gheorghe. Lavanda era achiziționată de la producători locali din România, materialele din magazine locale, iar săculeții și pernele erau confecționați de noi, acasă, împreună cu un voluntar priceput, folosind o mașină de cusut veche, cu o doză mare de răbdare.

Cine ne sprijină?
Persoane fizice și companii. Nu am cerut niciodată sprijin de la stat, de la partide politice sau biserici. Astfel am încercat (și încercăm în continuare) să rămânem independenți și credibili.

Pe cine sprijinim?
În primul rând, pe cei care ne contactează. Dar nu de puține ori am fost informați de cazuri speciale de către contabila noastră, care a și mediat obținerea unor donații de la firme. În prezent avem un grup restrâns de beneficiari permanenți, care se confruntă cu dificultăți financiare și/sau de sănătate – încercăm să fim un sprijin constant pentru ei.

În ultima vreme primim tot mai multe cereri și dispunem de tot mai puține resurse. În plus, avem și costuri administrative de funcționare.

Am încercat să punctez doar aspectele esențiale, însă, totuși, e greu să rezum 8 ani de activitate.

Le mulțumesc tuturor celor care, în orice mod, au contribuit, și contribuie la funcționarea organizației.
Cei care doresc, fie persoane fizice, fie juridice, pot sprijini în continuare activitatea noastră. În prezent, avem cereri de decontare medicamente și analize în valoare de aproximativ 4500 lei, dar și cheltuieli de funcționare.

Persoanele fizice pot dona prin mai multe modalități:

  • Prin transfer bancar: IBAN – RO06RNCB0124154364440001 (B.C.R., titular cont: ASOCIAȚIA IZSAK MUVEK – vă rugăm menționați: Donație)
  • Prin Revolut: 0725961709 (vă rugăm să menționați „medicamente” sau „alimente”)
  • Online, cu cardul bancar, în siguranță: https://www.bursabinelui.ro/projects/Fondul-Permanent-de-Alimente (click pe butonul Donează și urmați pașii)

Pentru persoanele juridice încheiem contracte de sponsorizare și oferim reclamă, ca semn de recunoștință.

Contact: www.facebook.com/izsakmuvek, www.izsak.ro, contact@izsak.ro, i.hm32@yahoo.com